PODŁĄCZENIE PODLICZNIKA Z WYJŚCIEM SO POD FALOWNIK SOLAREDGE
Witam, poniżej przedstawię Tobie jak krok po kroku podłączyć tani podlicznik z wyjściem SO do falownika Solar Edge, za pomocą dedykowanego do tego przewodu, aby uzyskać pełne informacje w aplikacji MySolarEdge, takie jak pobór własny, produkcja, eksport energii do ZE, import energii z ZE. Będzie to wyglądać jak poniżej:
W takim razie zaczynamy.
Etap I – zakupy.
Kupujemy dowolny podlicznik z wyjściem SO (np. na allegro), ja zastosowałem: Bemko BM030-L, ale może to być podobny innej firmy. Ważne, aby był trójfazowy, z odpowiednim prądem maksymalnym (u mnie 80A) oraz co ważne z częstotliwością impulsów 1000imp/kWh.
Kupujemy specjalny przewód firmy Solar Edge: Adapter SO Solaredge SE1000-S0IF01. Przewód taki można nabyć w hurtowniach fotowoltaicznych lub poszukać w internecie. Ja nabyłem go w sklepie CORAB-Olsztyn. Koszt około 100 zł. Można także ten przewód zrobić samodzielnie posiadając takie wtyczki, ale o tym trochę później.
Etap II – podłączenie.
Podlicznik SO podłączamy tak jak na poniższym schemacie, wyprowadzenia podlicznika poniżej, proszę zwrócić uwagę na swój licznik i porównać, bo jeśli będzie innej firmy, to może się różnić rozmieszczenie wyprowadzeń:
Wyprowadzenia:
1,3,5,7 – podłączyć przewód trófazowy od licznika głównego (zasilający rozdzielnę główną)
2,4,6,8 – podłączyć przewód trójfazowy idący do falownika
20,21 – wyjście impulsowe – podłączyć dwie pary żył ze skrętki komputerowej idącej do falownika (uwaga na polaryzację + i –
Ja u siebie, ze względu, że miałem od falownika do rozdzielni elektrycznej w domu taką samą drogę co do rozdzielni ZE na granicy działki, podłączyłem to robiąc sobie dodatkową rozdzielnię na swojej posiadłości tuż za rozdzielnią ZE i tam rozdzieliłem zasilanie od licznika głównego na dwa zabezpieczenia, jedno idące do domu i jedno idące do falownika. Na tym zasilaniu idącym do falownika podpiąłem podlicznik SO. W tym samym wykopie pod kabel do falownika, wkopałem ziemną żelowaną skrętkę komputerową.
Zakupiony przewód adapter SO podłączamy w następujący sposób:
Mniejsza wtyczka:
S+ – plus wyjścia impulsowego – zacisk nr 20 w podliczniku (jedna para ze skrętki)
S- – minus wyjścia impulsowego – zacisk nr 21 w podliczniku (druga para ze skrętki)
Większa wtyczka:
V,G,L4 – podłączamy do płyty głownej falownika w miejscu do tego przeznaczonym (zdjęcie poniżej)
Dla tych, którzy nie mogą znaleźć w sieci dostawcy oryginalnego przewodu Adapter SO Solaredge SE1000-S0IF01 podpowiadam jak zrobić taki przewód samodzielnie.
Wraz z zakupem falownika Solaredge w komplecie przeważnie są potrzebne nam te zielone wtyczki (jeśli nie było ich w kartonie proszę szukać na płycie głównej falownika, być może są wpięte w gniazda). Do wtyczek trzeba przylutować przewody. Do większej wtyczki trzy przewody do mniejszej dwa poprzedzone rezystorem 718 ohm. Zdjęcie poniżej przedstawia sposób połączenia:
Poniżej schemat połączeń:
Etap III – konfiguracja.
Aby skonfigurować działanie naszego podlicznika SO należy mieć dostęp do falownika poprzez aplikację SetApp. Jeśli jesteś instalatorem swojego systemu Solaredge to masz dostęp do tego programu. Jeśli system instalowała firma to zgłoś się do instalatora o dostęp do aplikacji lub do skonfigurowania tego przez niego.
Łączymy się z falownikiem tak jak pokazuje aplikacja SetApp.
Następnie wchodzimy w zakładkę „Komunikacja z instalacją”:
Wybieramy GPIO i zaznaczamy: „Licznik SO”:
Następnie musimy ustawić ilość impulsów, tu w zależności jaki zastosowaliśmy podlicznik SO wpisujemy wartość impulsów (w moim przypadku było 1000 pulses/kWh):
I to wszystko. Po chwili aplikacja MySolarEdge zacznie pokazywać wszystkie informacje podane na początku tego poradnika.